Dotaz na vozidlo ve firmě s cizí SPZ

DOTAZ: 

pokud bych měl karavan s italskou SPZ, můžeme to nějak uplatňovat do
firmy? V Itálii je např. povinné ručení i poměrně dražší, než tady.

ODPOVĚĎ DAŇOVÉ PORADKYNĚ: 

pokud byste chtěl mít auto ve firmě, tak musí mít českou SPZ. Ale je jiná možnost. Pokud je auto psané na Vás, tak pro firmu můžete jezdit vlastním autem a budete si vyplácet cesťáky, které jsou mnohem výhodnější a hlavně Je jako fyzická osoba nezdaňujete, tak byste měl příjem z firmy, firma bude mít náklad a myslím, že všichni budou spokojeni.

 

Sazba opotřebení je  u náklaďáků, autobusů a traktorů dvojnásobná. Zatímco u osobních aut činí v roce 2020 4,2 Kč/kilometr, u těchto tří vyjmenovaných kategorií je to 8,40. Oproti tomu pro jednostopá vozidla a tříkolky se uvažuje s částkou 1,1 koruny za každý kilometr jízdy, kdežto v případě přívěsů je základní sazba náhrady za opotřebení zvýšena ještě o patnáct procent.

Cenu pohonné hmoty se prokazuje dokladem o nákupu, proto si při tankování nezapomeňte vzít účtenku. V opačném případě bude cena určena jako průměr dle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. Ta v letošním roce vychází z následujících hodnot:

  • natural 95: 32,0 koruny za litr,
  • natural 98: 36,0 koruny za litr,
  • nafta: 31,8 koruny za litr.
Tudíž výpočet je např. spotřeba 10l/100km   tj. výpočet : 10/100x např. 500 km x32,-    1600,-
                                                                                     opotřebení     :                         500 km x 4,20  2100,-
                                                                                      Celkem                                                                  3700,- + 15% obytný přívěs ze zákona tj. celkem                                                                                                                                                                                4255,-
 
Stálo by Vás to silniční daň, tu teď z hlavy nevím, ale je nákladem firmy. Tuším do 6000,-za rok je silnička. To Vám ještě zjistím. Obytňáky si nepamatuji.
Od Vás bych potřebovala, měsíčně napsané cesty odkud kam v excelovské tabulce a najeté kilometry + důvod cesty.
Z mého hlediska si myslím, že to za to stojí.